niedziela, 21 lipiec 2024
Finał WOŚP: Padł nowy rekord !

Ten tekst miał być opowieścią tylko o historii radosnej. Zupełnie niespodziewanie korektę wprowadziła śmierć Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, zamordowanego w najszlachetniejszej chwili Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – podczas puszczania Światełka do Nieba. Kolejne Finały WOŚP już nigdy nie będą takie same, jak dotychczas. Ale będą, bo tak chcemy.

Tradycyjnie, jak co roku, ciężar przygotowań do Finału WOŚP w Grójcu wzięli na siebie harcerze i Grójecki Ośrodek Kultury, będący centrum całej imprezy. W siedzibie GOK-u zbierają się wolontariusze, liczone są pieniądze, można odpocząć, wypić gorącą herbatę. W tym roku dodatkowo przyjęto tu też 24 krwiodawców, którzy oddali w sumie 11 litrów krwi.

W składzie sztabu WOŚP znaleźli się: Julia Maliszewska, Weronika Kowalska, Maciej Kawecki i Kacper Biernacki (odpowiedzialny za całą imprezę). Przygotowania do 27. Finału WOŚP rozpoczęły się już na początku listopada ubiegłego roku - od naboru wolontariuszy. Druh Biernacki był mile zaskoczony zgłoszeniem się przeszło setki chętnych do kwestowania, na 80 możliwych miejsc, bo taka liczba przewidywana jest dla naszego miasta. Wszyscy wolontariusze, wyposażeni oczywiście w identyfikatory i specjalnie zabezpieczone puszki, kwestowali na ulicach miasta oraz w pobliżu kościołów już od godziny 7:00 rano. W akcję włączyli się policjanci, zapewniając bezpieczeństwo i porządek, oraz grójeckie pizzerie Biesiadowo i Roma, przygotowując smaczne posiłki.

Rekord! Wbrew obawom związanym z tym, że niedziela była niehandlowa, Grójec eksplodował na koniec wielką radością. Wspólnymi siłami pobiliśmy rekord! Szef sztabu nie ukrywał satysfakcji i dumy, podkreślając, że poprawiliśmy poprzedni wynik o ponad 20 tysięcy złotych. Z puszek, licytacji oraz nowości, jaką była możliwość korzystania z dwóch terminali płatniczych, zebraliśmy zawrotną kwotę 83502,43 PLN. Dużym powodzeniem cieszyły się licytacje, z których uzbierano ponad 5000 złotych. Wylicytować można było: Bon 1800Zl Studio Urody Mirabelle, Bon Niespodziankę Studio Urody Mirabelle, zaproszenie do restauracji Loftowa, bon na 4h porad prawnych w kancelarii prawnej Togatus, porady dietetyczne u Pani Katarzyny Zawadzkiej oraz gadżety 27 Finału WOŚP. Wśród kwestujących, laur zwycięzcy i rekordzistki przypadł Karolinie Pawlickiej, która zebrała ogromną kwotę 6088,76 zł. Zapytana, jak tego dokonała, z dużą skromnością opowiedziała, że kwestowała praktycznie nieprzerwanie cały dzień od początku do zakończenia zbiórki. Najwięcej pieniążków zebrała przy jednym z kościołów, w którym odbywały się akurat chrzty.

Gramy dalej!O godzinie 16:00 na scenie GOKu rozpoczął się koncert zespołów: Touch The Soul, Black Clover oraz SEKTOR-A. Bawiliśmy się do finału, czyli Światełka do Nieba, mającego uwieńczyć całą imprezę. W tym roku, w związku z licznymi apelami właścicieli zwierząt i na prośbę Burmistrza, zrezygnowano z fajerwerków. Niestety, gdy święto radości i przyjaźni zbliżało się do swojego kresu, pojawiły się pierwsze doniesienia o tragedii w Gdańsku. Szok… Niedowierzanie... Potem były łzy, chwile zwątpienia. Teraz już wiemy, że musimy grać dalej. Do zobaczenia za rok na następnym Finale WOŚP!

Artur Szlis