niedziela, 21 lipiec 2024
Szachowe Życie Grójca

Trzeci rok z rzędu najlepsze placówki z terenu powiatu grójeckiego reprezentowały nasz region na Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Zawody te odbyły się 17 listopada w Warszawie i zgromadziły na starcie blisko 80 zespołów z całego województwa.

Naszych barw bronili aktualni Mistrzowie Powiatu z PSP nr 2 w Grójcu w składzie (w kolejności na szachownicach): 1. Michał Smętek, 2. Marcin Sokołowski, 3. Tomasz Kierszniewski, 4. Martyna Chądzyńska i rezerwowy Michał Czępiński oraz Wicemistrzowie Powiatu z PSP w Ostrołęce: 1. Jakub Szczepaniak, 2. Jakub Łukiewicz, 3. Michał Łukiewicz, 4. Aleksandra Zwierzyńska. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie ośmiu rund, a tempo gry wynosiło 15 minut na zawodnika na rozegranie całej partii. W pierwszej kolejności pod uwagę brane były tzw. małe punkty, czyli sumaryczne  wyniki na wszystkich czterech szachownicach. Drużyna z grójeckiej „Dwójki” rozstawiona z 40 numerem startowym, odzwierciedlającym średni ranking składu podstawowego, rozpoczęła turniej od bardzo pechowego kojarzenia, trafiając na najsilniejszy zespół mistrzostw, jak się później okazało zwycięzców całych zawodów z SP Stowarzyszenia Sternik. Mimo wyrównanego pojedynku na pierwszej szachownicy nie udało się urwać faworytom choćby połówki punktu i mecz zakończył się wysoką porażką grójczan 0 do 4. Diametralnie odmienny start zaliczyli uczniowie z Ostrołęki, którzy rozstawieni z 31 numerem na liście startowej, dostali zdecydowanie słabszego rywala i pewnie wygrali pojedynek 4-0. Wyniki naszych drużyn z pierwszej rundy bardzo mocno wpłynęły na późniejszy kształt ich drabinki turniejowej.

Ostrołęka, która rozpoczęła zawody z wysokiego C, kojarzona była w kolejnych odsłonach zawodów z silniejszymi zespołami, tymczasem Grójec miał odrobinę łatwiejszych „na papierze" rywali. Pomimo tak różnych ścieżek obu ekip, uzyskany przez nie rezultat był niemalże identyczny. Uczniowie z  Ostrołęki zgromadziwszy 18,5 punktu, uplasowali się na 17 miejscu w zawodach. Reprezentanci „Dwójki" z 18 oczkami na koncie zajęli tymczasem 20 lokatę. Wyniki obu szkół należy uznać za bardzo dobre. Pierwsza „20" na Mazowszu to świetny rezultat (do czołowej dziesiątki zabrakło niewiele - odpowiednio 1 i 1,5 pkt), zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę pozycje startowe obu naszych placówek - Ostrołęka z 31 nr startowym skończyła zawody o 14 miejsc wyżej, a „Dwójka" awansowała aż o 20. Indywidualnie na największe wyróżnienie zasłużyli liderzy obu drużyn, czołowi reprezentanci grójeckiego klubu szachowego: Jakub Szczepaniak z Ostrołęki i Michał Smętek z grójeckiej „Dwójki".

Kuba rozegrał fenomenalne zawody, uzyskując 7 z 8 punktów (6 wygranych, 2 remisy) i był bardzo blisko medalu na pierwszej, najtrudniejszej szachownicy. Ostatecznie zajął dzielone 4 miejsce. Michał wykręcił również bardzo dobry rezultat, zdobywając 6,5 punktu (6 zwycięstw, 1 remis, 1 przegrana).Również w turniejach indywidualnych nasi reprezentanci świętowali ostatnio duże sukcesy. Podczas październikowych zawodów z cyklu „Grand Prix Chylice - Piaseczno" rewelacyjny wynik osiągnął Filip  Pułapa (11 lat), wypełniając pierwszą normę na I kategorię szachową, ustanawiając tym samym kolejny rekord w naszym klubie - najmłodszego zawodnika z kategorią centralną. Przy okazji Filip wygrał klasyfikację w rocznikach 2007-2008 i zajął 3 miejsce w całym turnieju. Także w czasie tych zawodów IV kategorię uzyskał kolejny z naszych młodych szachistów, Marcin Sokołowski, zdobywając przy tym ​brązowy medal w klasyfikacji 2007-2008. Z kolei w czasie listopadowej odsłony GP Michał Smętek dał popis świetnej gry, wypełniając z dużym zapasem normę na III kategorię, a rywalizujący w turnieju szachów aktywnych Jan Bogumił zdobył złoty medal w klasyfikacji 2009-2010.

Adam Lasota