Niedziela, 26 styczeń 2020
Publicystyka

– Prawdopodobnie najbardziej popularne przed sześciuset laty piwa były lekkie, niskoalkoholowe, słodkie, nieklarowne. W smaku często wyczuwało się nuty dymne i wędzone, ponieważ do suszenia słodu używano drewna, co sprawiało, że aromat dymu przenikał do napoju – mówi w rozmowie z „Życiem Grójca” znawca piwa i piwowar Marcin „Mason” Chmielarz, który doświadczenie piwowarskie zdobywał w browarach Jabłonowo i Piwoteka. Prowadził również własną inicjatywę kontraktową Mason w Tarczynie.

Publicystyka

Twoja choinka? Zielone drzewko, na które z utęsknieniem czekałeś cały rok,  myśląc, co za prezent przyniesie tym razem św. Mikołaj, a jednocześnie papierek lakmusowy epoki, na którą przypadło dzieciństwo.

Publicystyka

Prawo i Sprawiedliwość, choć nie zdołało zmiażdżyć swoich rywali, wciąż cieszy się największym poparciem  w Polsce. Partia udowodniła swoją przewagę nad Koalicją Obywatelską (KO) zwłaszcza na terenach typowo  rolniczych, takich jak powiat grójecki. Warto jednak zastanowić się, czy wyraźne zwycięstwo PiS na  grójecczyźnie wynika z własnej siły czy może ze słabości rywala?

Publicystyka

Senat RP ustanowił rok 2020 Rokiem pułkownika Jana Kowalewskiego (1892-1965). W stulecie bitwy warszawskiej, izba wyższa postanowiła uczcić patrona Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, bez którego prawdopodobnie nie byłoby triumfu odradzającej się Rzeczypospolitej nad bolszewikami.

Publicystyka

W związku z hucznie realizowanymi obchodami 600-lecia nadania praw miejskich dla Grójca, Grupa Döhler we współpracy z Burmistrzem Miasta postanowiła uatrakcyjnić mieszkańcom tę ważną dla nich rocznicę.

Publicystyka

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – Dariusz Gwiazda – podsumowuje pierwszy rok swojej pracy w rozmowie z Mateuszem Adamskim.

Publicystyka

Blisko 580 lat po nadaniach przez Janusza I Starszego praw miejskich dla Grójca Faurecia, jeden z największych na świecie producentów podzespołów dla koncernów motoryzacyjnych, w 1998 roku wybrał miasto na swoją siedzibę w Polsce. Przy ulicy Spółdzielczej 4 zlokalizowane zostały nie tylko zakłady produkcyjne zatrudniające blisko 1500 osób, ale również jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Badawczo-Rozwojowe. To właśnie w Grójcu są tworzone, a następnie wdrażane do produkcji nowoczesne rozwiązania, które trafiają do samochodów poruszających się po drogach całego świata.

Publicystyka

W 2017 roku pismo naukowe „Artifex Novus” Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opublikowało artykuł na temat wybitnego grójczanina Leonarda Pękalskiego – malarza lat 20. i 30. XX wieku. Zachęcamy do zapoznania się z historią jego życia i twórczością.

Publicystyka

O tym jak powstała inicjatywa rajdów rowerowych w naszym regionie, pisze radny Dariusz Prykiel.

Publicystyka

Sto lat temu, decyzją Konferencji Pokojowej w Paryżu Polska po latach zaborów  wróciła na mapę Europy. Kształt granic odrodzonej Rzeczypospolitej nie był dziełem  przypadku. Ale efektem poświęcenia polskich żołnierzy i dyplomacji kierowanej  przez Romana Dmowskiego (1864-1939). Udział w kształtowaniu granic Niepodległej  miał syn Ziemi Grójeckiej, prof. Jan Czekanowski (1882-1965), urodzony w Głuchowie  ekspert naukowy Delegacji Polskiej na konferencję wersalską (1918-1919).  6 października minęła 137 rocznica jego urodzin.