niedziela, 21 lipiec 2024
Publicystyka

Poznałem muzyków z Grójeckiego, Tadeusza Kępkę z Jadwigowa, który z bratem Marianem tworzył kapelę weselną. Harmonistę i akordeonistę Bronisława Sowińskiego z Grójca, który grał w duecie ze skrzypkiem Władysławem Strzygą z Barcic Drwalewskich. W moim filmie uwieczniłem kilka niezwykle cennych utworów zGrójeckiego – mówi autor książki nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2023, „Trzymałem węża w garści. Śladami muzykantów” prof. Andrzej Bieńkowski, etnograf, malarz, pisarz. Swoimi nagraniami dzieli się na stronie www.muzykaodnaleziona.pl. Można tam znaleźć unikalne zdjęcia i nagrania z Grójeckiego.

Publicystyka

Jacek Antoniewicz – 53 lata, samorządowiec od 3 kadencji Rady Miejskiej w Grójcu. Przewodniczący komisji infrastruktury w RM. Społecznik, popularyzator kultury fizycznej , ultra maratończyk. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Publicystyka

Masz jakieś skojarzenia kiedy usłyszysz o Zeusie, Herkulesie, Odynie lub Thorze? Większość zapytanych przeze mnie osób miała i była w stanie powiedzieć chociaż jedno zdanie o poszczególnych bogach z greckiego i nordyckiego panteonu. Mitologię grecką poznajemy w szkole, nordycka jest spopularyzowana przez kulturę masową, wymienione postacie pojawiają się w filmach, komiksach czy kreskówkach.

Publicystyka

Był jedynym duchownym, dowódcą oddziału Żołnierzy Wyklętych. W serwisie YouTube można już obejrzeć film o grójeckim wikariuszu, ks. Bolesławie Stefańskim, który prowadził zbrojną walkę z nazizmem i komunizmem.

Publicystyka

Suplementacja odżywkami i suplementami diety stała się popularnym trendem w dzisiejszym społeczeństwie. Jednym z coraz bardziej popularnych suplementów jest kwas D-asparaginowy (DAA). DAA jest naturalnie występującym aminokwasem, który odgrywa ważną rolę w organizmie. W artykule tym omówimy, w jakich sytuacjach warto rozważyć stosowanie suplementów DAA oraz co warto o nich wiedzieć.

Publicystyka

„Ale wieloryb, niech ktoś to wepchnie do wody”, „Głupie to i bez talentu”, „Schowaj się w piwnicy z takim ryjem”, „Spadaj do siebie odwalać lipę” - Takie komentarze w internecie to tylko mało wulgarny ułamek tego, z czym musimy sobie radzić trafiając na hejterów.

Publicystyka

Nippon Gakki Co., co oznaczało „japońskie instrumenty muzyczne”, to pierwotna nazwa marki, którą obecnie znamy jako Yamaha. I faktycznie od instrumentów muzycznych, przede wszystkim klawiszowych, firma zaczynała. Z czasem coraz bardziej rozwijając zakres działalności na inne dziedziny, stając się jednym z największych koncernów na świecie, produkujących m.in. motocykle i sprzęt audio.

Publicystyka

Pięć lat pracy na stanowisku burmistrza Grójca w rozmowie z Mateuszem Adamskim podsumowuje Dariusz Gwiazda.

Publicystyka

Większości Olga Tokarczuk kojarzy się wyłącznie z literacką Nagrodą Nobla. Co można powiedzieć o jej twórczości? Dlaczego tak chętnie sięgają po powieści czytelnicy na całym świecie? Jakie cechy pisarstwa Tokarczuk warto docenić? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dzięki którym dowiesz się, dlaczego warto mieć na swojej półce tytuły tej autorki.

Publicystyka

To już czwarty sezon, jaki rozpocznie się dla grupy ludzi, którzy pokochali, promują oraz zachęcają do przygody z zimnymi kąpielami. Grójeckie Morsy, bo o nich mowa, co niedzielę o godzinie 11.00 spotykają się w niezwykle urokliwym i bezpiecznym akwenie wodnym, jakim jest Zalew w Osieczku gm. Pniewy.