poniedziałek, 04 marzec 2024
Rower – czysta przyjemność spędzania wolnego czasu

O tym jak powstała inicjatywa rajdów rowerowych w naszym regionie, pisze radny Dariusz Prykiel.

Na rowerze lubiłem jeździć od zawsze jednak jak to w życiu bywa nie zawsze są chęci i czas, aby na nim jeździć. Widząc w ostatnim okresie jak dużo ludzi uprawia sport, jak dużo ludzi chce oderwać się od codziennych zajęć, od pracy, od komputera, wpadłem na pomysł  organizacji rajdu w Grójcu. Chciałem, żeby wszyscy mogli wziąć udział w takim wydarzeniu począwszy od najmłodszych dzieci, a skończywszy na seniorach.  Najlepszym terminem i okazją do tego typu imprezy okazał się 1 czerwca – Dzień Dziecka.

Puściłem informację tu i tam i poprosiłem kilka osób o pomoc w zorganizowaniu małego przejazdu ulicami Grójca. Po cichu miałem nadzieję, że przyjdzie 50 osób i wspólnie pokażemy, że można razem jeździć na rowerze, a zarazem chciałem pokazać i uzmysłowić mieszkańcom jak bardzo potrzebne są w naszym mieście typowane temu rodzaju uprawiania rekreacji ścieżki rowerowe.

Napisaliśmy wspólnie petycję do burmistrza w sprawie budowy nowych ścieżek rowerowych. Oczywiście potrzeb jest wiele ale najbardziej widzimy konieczność budowy 3 ścieżek, a mianowicie przedłużenia ścieżki na ulicy Niepodległości aż do kładki pieszej biegnącej na Kępinę, ścieżki rowerowej wraz z kładką nad rzeką Molnicą w kierunku miejscowości Szczęsna. Trzecim odcinkiem mógłby być pas kolejki wąskotorowej od ulicy Niepodległości do Dworca kolejki wąskotorowej przy ulicy Przedstacyjnej. Byłby to fantastyczny odcinek nie tylko do jazdy na rowerze ale także do uprawiania innych sportów. Dodatkowo teren wzdłuż torów wreszcie byłby zagospodarowany.
Rajd 1 czerwca, jak się okazało, był strzałem w dziesiątkę, gdyż na starcie blisko 2,5 km odcinka do przejechania pojawiło się 191 rowerzystów i kilku „pasażerów”. Takiego czegoś nikt się nie spodziewał - nawet ja sam. Połowa uczestników jak przystało na ich święto to były dzieci, których zachwyt nad tym, że swobodnie mogą jechać swoimi rowerkami głównymi ulicami Grójca był jednocześnie impulsem do tego by spróbować stworzyć coś co przecież już kiedyś w naszym mieście funkcjonowało pod różnymi nazwami ale zawsze ze skrótem WGR. I tak się zrodziła idea wskrzeszenia wspólnych wypraw rowerowych. Teraz w naszych rajdach, które organizowane są praktycznie co tydzień bierze udział około 100 uczestników i cieszą się coraz większym zainteresowaniem, które ciężko jest nam ogarnąć ze względów organizacyjnych. Oczywiście cały czas pracujemy nad ich jakością.

W tym miejscu chciałbym także podziękować osobom , które razem ze mną czynnie tworzą każdą taką imprezę: Małgosi i Marcinowi Nowak, którzy służą także na trasach serwisem technicznym, Sławomirowi Wyszyńskiemu i Sławomirowi Jóźwiakowi, którzy w stowarzyszeniu WGR są już od bardzo dawna, Arturowi Łaski, Wacławowi Słobodzin i Robertowi Pękackiemu - to oni biorą czynny udział w organizacji każdego rajdu.
Kolejnym dużym wyzwaniem okazał się dla nas pomysł pani Moniki Kozłowskiej, która zaproponowała nam organizację rajdu z okazji 600-lecia nadania naszemu miastu Praw Miejskich. Do organizacji rajdu przyłączyła się do nas grupa pracowników z PGE Dystrybucja S.A. z Rejonu Energetycznego w Grójcu, która zajęła się organizacją pikniku w Częstoniewie oraz pokazaniem wszystkim, jak możemy dbać o środowisko np. poprzez recykling zużytych baterii czy też zastosowanie paneli słonecznych.

Na pikniku w Częstoniewie zaprezentowany był także chyba jedyny w naszym regionie samochód elektryczny. Jak łatwo można się domyśleć po uśmiechniętych twarzach ten rajd również można zaliczyć do udanych. Rekordowa frekwencja, ponad 260 uczestników, sprawiła dużo satysfakcji i radości. Kiedy następna szansa na pobicie rekordu? Myślę, że 1 czerwca 2020 roku i w tym dniu cały Grójec będzie nasz.

Jak widać pomysłów, które już zrealizowaliśmy jest sporo, a w głowach mamy ich na tyle dużo, że zabrakło nam już weekendów w 2020 roku. I właśnie z tego też miejsca chciałbym już teraz zaprosić wszystkich zainteresowanych wstąpieniem do naszego stowarzyszenia jak i sympatyków dwóch kółek na spotkanie, które będzie miało miejsce w połowie października.

Na spotkaniu wyjaśnimy jak będzie wyglądała struktura stowarzyszenia i jaki będzie program imprez w przyszłym roku. Do współpracy zapraszamy także inne środowiska, które widzą możliwości i wyrażają chęć współpracy z nami a mam tu między innymi na myśli kluby seniora czy szkoły.

Może uda nam się także razem wspólnie zorganizować ciekawą imprezę. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem prosimy o kontakt na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub napisanie postu lub komentarzana facebook na stronie Rowerowy Grójec.

O miejscu i czasie spotkania wszystkich poinformujemy w indywidualnych wiadomościach.
Kończąc, oczywiście zapraszamy na wszystkie nasze rowerowe szaleństwa, które będą miały miejsce w najbliższym czasie jak i w przyszłym roku.

Dariusz Prykiel