niedziela, 21 lipiec 2024
Pokłonili się Bożemu Dziecięciu

6 stycznia 2019 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego, Orszak Trzech Króli wyruszył pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, zaczerpniętym z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła IIw dniu 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie. Od kilku lat tradycję orszaku współtworzy też Grójec. W tym roku, pomimo mroźnej pogody, Orszak Trzech Króli cieszył się dużą frekwencją wiernych chcących wziąć udział w tym wydarzeniu.

Wszystko zaczęło się od mszy świętej odprawionej o godzinie 12:00 w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Następnie mieszkańcy Grójca zebrali się przed bramami kościoła, gdzie zostali powitani przez prowadzących: Ariela Bienkiewicza i księdza dziekana Zbigniewa Sucheckiego, oraz obejrzeli scenkę w wykonaniu uczniów PSP nr 2.

Walka dobra ze złem 

Przemarsz ulicami Grójca prowadziła Gwiazda Betlejemska (w tej roli Adam Piwowarski), za nią maszerowali harcerze z flagami Orszaku Trzech Króli i, tuż za nimi, na swoich lśniących i przystrojonych koniach, podążali królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, w towarzystwie aniołów i diabłów, symbolizujących nieodłączną walkę dobra ze złem (ci ostatni kroczyli na blisko dwumetrowych szczudłach). W drodze na rynek zrobiono przystanek w pobliżu poczty. Tutaj uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego, przy wsparciu Koła Seniorów Familia, odegrali scenkę „U Heroda”. Szkolni artyści perfekcyjnie wcielili się w postacie diabła, dworzanina, tancerki i pasterzy, a Wanda Janota w postać Heroda.

Dary dla dzieciątka

Finał nastąpił na placu Wolności, przy szopce bożonarodzeniowej. Trzej Królowie złożyli dary dla nowo narodzonego Dzieciątka, a  uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odegrali ostatnią scenkę. Była to opowieść o rozterkach człowieka, o tym jak trudno czasem rozpoznać i odnaleźć Boga, o działaniach szatana, który próbuje nam przeszkodzić w naszej drodze do Boga i o tym, że mimo przeszkód każdy z nas może znaleźć Zbawiciela. Na uczestników Orszaku czekał poczęstunek w postaci grochówki oraz ciepłej herbaty.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, m. in. piekarni Dojutrek
oraz piekarni Kazana. A zespołowi Fletnia Pana dziękujemy za wspaniale wyśpiewane kolędy. Tradycja ulicznych jasełek zrodziła się w szkole Żagle prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik w 2005 roku. To wtedy zorganizowano pierwsze, skromne i kameralne przedstawienie szkolne, w którym udział wzięły wszystkie dzieci. Pierwszy Orszak Trzech Króli w przestrzeni miejskiej odbył się w 2009 roku. Stołeczna inicjatywa zapoczątkowała coroczne obchody tej uroczystości w całym kraju, a także i w wielu miastach na całym świecie. Od 2011 roku, 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w całej Polsce. W barwnym korowodzie wzięło udział aż 751 miejscowości w Polsce oraz 22 w 13 innych państwach. Papież Franciszek wspomniał o Orszaku po modlitwie "Anioł Pański", a Para Prezydencka wzięła udział w Orszaku w Wadowicach.

Karolina Pawlicka , Ewa Sujecka, Zespół Szkół Specjalnych, Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu