piątek, 26 kwiecień 2024
Co dalej z rozbudową Szkoły Podstawowej nr 1?

W czwartek 22 października na sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta, odbyło się zaplanowane, długo wyczekiwane spotkanie z projektantem odpowiedzialnym za sporządzenie projektu rozbudowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Poznaliśmy datę złożenia wszelkich formalnych poprawek w dokumentacji wymaganej przez Starostwo Powiatowe w Grójcu.


29 październik to termin, jaki wyznaczyło Starostwo Powiatowe w Grójcu na uzupełnienie wszelkich braków formalnych w złożonej dokumentacji projektowej. – Z mojej strony termin będzie dotrzymany. – zapewniał na spotkaniu wykonawca projektu, który twierdził, że wszelkie braki formalne zostały uzupełnione i zostaną złożone w podanym terminie.


40 poprawek
- Jeśli to nie tajemnica, to jakiego rodzaju były to błędy i zastrzeżenia ze strony Starostwa w pana dokumentacji? – dopytywał obecny na spotkaniu radny Artur Szlis.
Braki w zapisach tekstowych, czyli brak podpisów na niektórych dokumentach, pytanie o aktualne uprawnienia oraz interpretacja miejsc parkingowych. Łącznie 40 poprawek - to główne uwagi ze strony Starostwa, jakie wymienił wykonawca.


Czy Starostwo pozwoli budować?
Na podjęcie decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę będzie trzeba poczekać około 2, 3 tygodni. Jeśli będzie pozytywna, wtedy kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na rozbudowę PSP nr 1. – Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, ogłosimy przetarg i prawdopodobnie będziemy musieli wystąpić do Rady Miejskiej w Grójcu o zgodę na wyemitowanie obligacji skarbowych, ponieważ wiadomo od dawna, że zarezerwowane 10 mln zł nie wystarczy na całkowite pokrycie inwestycji.– mówił na spotkaniu burmistrz Dariusz Gwiazda.


Przypomnijmy, że burmistrz Dariusz Gwiazda postanowił zmienić pierwotny projekt poprzedniego burmistrza Jacka Stolarskiego, który zakładał jedynie budowę nowej hali sportowej. Według obecnego planu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 zyska 9 sal dydaktycznych oraz stołówkę z kuchnią w miejscu dotychczasowej sali gimnastycznej.

- To byłoby dopiero katastrofą, jeśli burmistrz zdecydowałby się jedynie na rozbudowę szkoły o samą halę sportową. To jest rozwiązanie, które jest konieczne. – komentował zastępca burmistrza, Jarosław Rupiewicz.

Kiedy wybudują?
Obecni na spotkaniu przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektor PSP 1 Elżbieta Zakrzewska oraz zastępca Monika Fijałkowska, nie kryli tego, że najbardziej zależy im, aby jak najszybciej dzieci mogły uczyć się w nowych salach lekcyjnych. Po reformie szkolnictwa budynki Szkół Podstawowych, dosłownie pękają w szwach, ponieważ są przepełnione.
Terminy są wydłużone w Starostwie z uwagi na sytuacje panującą w kraju i na świecie. Ja też przedłużałem sam te terminy, wynikające z uzupełnienia dokumentacji oraz braki formalne wynikające z postanowienia Starostwa. – tłumaczył się projektant.

W 2018 roku władze miasta zadecydowały, że w wyniku reformy szkolnictwa, polegającej na likwidacji gimnazjum, budynek po gimnazjalistach przejmie Szkoła Podstawowa nr 2. W roku szkolnym 2019/2020 PSP nr 1, miała 5 klas ósmych i 8 klas szóstych, w bieżącym roku szkolnym do szkół średnich odeszło 5 klas, a przybyło 8 klas szóstych.

- Myślę, że wszyscy państwo rozumiecie, że nam wszystkim [radnym i władzom miasta. przyp. red.] zależy, żeby inwestycja została zakończona jak najszybciej. Ja sam jestem ojcem i mam dwójkę dzieci w tej szkole. Jak wiecie, jestem również nauczycielem i miałem niechlubną przyjemność prowadzenia lekcji na boisku szkolnym z uwagi na brak wolnej sali lekcyjnej. Takie są realia na dzień dzisiejszy. – przemawiał do wszystkich obecnych na spotkaniu Artur Szlis.

Ile to kosztuje?
W dalszej części spotkania pojawiły się obawy o wzrost kosztów wykonania całej inwestycji przez pandemię koronawirusa. Zdaniem projektanta i burmistrza, to najlepszy czas na inwestycje. – Kosztorys został zatwierdzony w 2019 roku. Próg cenowy nie wzrośnie, standardowo będzie to 3, 4% różnicy. Wszystko zależy od przetargu i wykonawców, którzy się w tym czasie zgłoszą. Można to wybudować za 15 milionów złotych, mogą być oferty przekraczające tą kwotę, ale można też to wybudować za 13 milionów złotych. Obecnie z obserwowanych przetargów projektów mojego autorstwa, to jest wahanie 3, 4 procentowe albo w górę albo w dół. I nie jest to najgorszy czas na przetargi. Projekty drogowe są obecnie tańsze o 40%. – argumentował projektant.

18 miesięcy
Droga do realizacji inwestycji to przede wszystkim uzyskanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym, następnie gmina Grójec ogłosi przetarg, na którego rozstrzygnięcie poczekamy 45 dni. Po upływie tego terminu, w gminie zostaną otwarte oferty od wykonawców. Jeśli uda się wybrać wykonawcę w pierwszym terminie, a to jest zależne od tego, czy oferenci zmieszczą się w podanej kwocie jaką gmina ma zarezerwowaną na ten cel, to rozbudowa szkoły nie powinna potrwać dłużej jak maksymalnie 18 miesięcy. Do tego trzeba również zgody Rady Miejskiej w Grójcu. Ze spotkania wynika, że na inwestycji zależy wszystkim i traktują sprawę jako priorytet.

Szymon Wójcik