poniedziałek, 04 marzec 2024
„Masz jedno Życie, powtórki nie będzie… ”

14 grudnia uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu wzięli udział w realizacji projektu „Jedno Życie – przeciwdziałanie przyczynom przestępczości wśród młodzieży” współfinansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Projekt jest  artystycznym spotkaniem z młodzieżą opartym na wykładach profilaktycznych i historii życia Piotra Plichty i byłej policjantki Doroty Nowakowskiej. Podczas spotkania Poison opowiadał o negatywnym wpływie używek na organizm. Używki wywołują agresję i przemoc i są  głównymi czynnikami sprzyjającymi generowaniu zachowań ryzykownych.


Prowadzący Piotr Plichta w nowoczesny sposób łączy swoje przesłanie z muzyką. Dzieląc się ze słuchaczami historią swojego życia, przekonuje, że można żyć bez nałogów oraz przestrzega przed niewłaściwymi wyborami. Połączenie własnego przesłania i muzyki rap Piotra Plichty (pseud. Poison) to nowoczesna forma profilaktyki, która ma skłonić młodzież do refleksji nad swoimi wyborami. Wypracować postawy asertywne, szacunek dla siebie i wartości, którymi chcą kierować się w życiu. Dla młodych ludzi to często pierwszy krok do zrozumienia czym są używki i jakie są ich skutki oraz uświadomienie, że mają jedno życie, o które trzeba walczyć.

Ewa Banaszek