piątek, 03 luty 2023
Burmistrz: Mamy 420 tys. zł na działania kryzysowe

Burmistrz Dariusz Gwiazda był gościem wczorajszego magazynu regionalnego na antenie Polskiego Radia dla Ciebie(RDC). Tematem rozmowy były mazowieckie miasta w obliczu kryzysu epidemii.

Dariusz Gwiazda wspólnie z burmistrz Wołomina, panią Elżbietą Radwan, opowiadali jak radzą sobie z panującą epidemia na terenie swoich gmin. Z audycji można dowiedzieć się, że gmina Grójec zabezpieczyła 420 tys. zł na działania kryzysowe. 

 

 

 

- Jeśli zajdzie taka potrzeba, żeby ratować życie i zdrowie mieszkańców, uruchomimy kolejne transze. W pierwszej kolejności zakupiliśmy środki ochrony osobistej (20 tys. zł) dla grójeckiego szpitala, a także oczekujemy na nowoczesne urządzenie do dezynfekcji sal. - mówił burmistrz Grójca.

 

 

Włodarz mówił także o sytuacji szpitali w powiecie grójeckim i problemach z jakimi się borykają:  Powodów epidemii jest wiele, a jednym z nich są nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówek medycznych, które są na terenie naszego powiatu. Ten przepływ pracowników medycznych, dbałość o szpitale i swoista konkurencja pomiędzy placówkami powoduje , że  szpitale są niedoinwestowane (...) Dobrą wiadomością jest spadek zachorowalności w gminie Grójec. Wirus trochę wyhamował.

Opowiadając o walce z epidemią na co dzień, wspomniał o tym, że gmina czeka na dostawę 21 tys. maseczek dla swoich mieszkańców. Wskazał też na problem z którym borykają się pozostałe gminy i powiaty, a mianowicie bardzo wysokie ceny rynkowe maseczek: Ceny biorą się z sufitu. Znajomy właściciel przychodni medycznej kupował maseczki  przed epidemią po 18 groszy. Dzisiaj za ten sam produkt musi zapłacić 80 groszy, a zwykły obywatel w aptece 5, 6 zł.  Z wypowiedzią włodarza Grójca zgodziła się także burmistrz Wołomina.

Później redaktor RDC zapytał się jakie działania zostały poczynione w kierunku poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców?

- Jako pierwsi na ulicę miasta wyjechali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu pod koniec marca. Byli wyposażeni w jednoosobowe urządzenia do dezynfekcji. Taka główna dezynfekcja, to inicjatywa sadowników , którzy przybyli na miejsce swoimi profesjonalnymi opryskiwaczami. Poświęcili swój wolny czas i paliwo, aby dokonać dezynfekcji miasta. W walkę z koronawirusem angażuje się wielu naszych mieszkańców. To prawdziwa, obywatelska postawa. - podkreślał Dariusz Gwiazda.

Poniżej link do całej audycji Magazynu Regionalnego:

https://www.rdc.pl/podcast/magazyn-regionalny-mazowieckie-miasta-w-obliczu-kryzysu/?fbclid=IwAR0c0cd1frwwKKxTiF8p-ei35_kZkmKB5Qyfykv4_idAgN1BZ6Ggn_zmny4