sobota, 27 kwiecień 2024
Ciężko pracują, ryzykując życie i zdrowie

Silne wichury, gradobicie oraz gwałtowne śnieżyce — służby porządkowe mają pełne ręce roboty. W ostatni weekend stycznia, mieszkańcy terenów i sołectw gminy Grójec zgłaszali awarie oświetlenia, powalone konary drzew oraz inne zdarzenia związane bezpośrednio z warunkami pogodowymi.

W okresie zimowym gmina Grójec podejmuje szereg działań, które mają bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa zarówno na drogach, jak i chodnikach. Pracownicy służb porządkowych – drogowcy, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej, konserwatorzy oświetlenia – starają się reagować możliwie jak najszybciej na każdą zgłaszaną awarię oraz być w ciągłej gotowości, podczas fatalnych warunków pogodowych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zimą na pierwszej linii frontu do walki ze śniegiem i lodem, oddelegowani są pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz jednostki gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. To również pracownicy firm wyłonionych w przetargach, rozstrzygających, kto zajmie się odśnieżaniem ulic i chodników w gminie Grójec. - Dziękuję wszystkim za pracę w ten trudny czas – naszym drogowcom, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz naszym strażakom. Kiedy my odpoczywamy w ciepłych domach, Oni służą i dbają o nasze bezpieczeństwo. Nasi strażacy ryzykują często swoim życiem. Zawdzięczamy im to, że nie musimy się tak bardzo obawiać, kiedy nadchodzi żywioł. Życzę Wam zdrowia i sił w służbie i na co dzień – komentuje burmistrz, Dariusz Gwiazda.

Z próby, na jaką zostali wystawieni strażacy, jest też zadowolony wiceprezes i naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu, Michał Maroszek:

Zaistniała w weekend sytuacja pokazała, iż wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Grójec wraz z Państwową Strażą Pożarną, są gotowe do podjęcia profesjonalnych i skutecznych czynności ratowniczych, aby w jak najlepszy sposób nieść pomoc potrzebującym mieszkańcom – podsumowuje.

Działania gminy Grójec

Temat utrzymania dróg i chodników, podczas mrozów i śnieżyc od zawsze wywołuje kontrowersje. Zanim jednak w przypływie złości będziemy chcieli obarczyć kogoś winą, za nieodśnieżony chodnik lub lód na drodze, pamiętajmy o tym, że podczas dynamicznie zmieniającej się aury służby porządkowe są zawsze w pełnej gotowości do działania.

Mamy 6 pracowników etatowych odpowiednio przeszkolonych, aby mogli bezpiecznie obsługiwać powierzony sprzęt. Kiedy zachodzi potrzeba, zostają po godzinach lub pracują w wolne dni od pracy. Podtrzymujemy też współpracę z Zespołem Kuratorskim przy Sądzie Rejonowym w Grójcu, kierującym do nas osoby, w celu odpracowania nieodpłatnie zasądzonych wyroków, co jest dużym wsparciem. W okresie zimowym nasi pracownicy są w pełnej gotowości – informuje dyrektor ZGK, Małgorzata Nowakowska.

Dwie sprawy, o których powinniśmy pamiętać

Niestety, ale dość często spotykanym utrudnieniem przy odśnieżaniu chodników są auta zaparkowane nieprawidłowo lub w nieodpowiednich miejscach, co utrudnia prawidłowe odśnieżanie.

Drugą rzeczą, o jakiej zapominamy, jest obowiązek sprzątania odśnieżania chodników przy swoich posesjach, wynikający bezpośrednio z artykułu 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.).

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Nowy sprzęt to lepsza jakość świadczonych usług

Zarówno jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i Zakład Gospodarki Komunalnej, korzystają z dotacji celowych na zakup różnego rodzaju sprzętu. Ci pierwsi otrzymują wsparcie z różnych instytucji i urzędów, pozyskiwanych we współpracy z pracownikami grójeckiego magistratu.

W lutym ubiegłego roku Zakład Gospodarki Komunalnej otrzymał dotację celową na pierwsze wyposażenie. Ze środków tych Zakład zakupił urządzenie wielofunkcyjne firmy HAKO za kwotę 370 230,00 zł W trakcie roku z wygospodarowanych środków Zakład Gospodarki zakupił dodatkowy sprzęt tj; traktorek wielofunkcyjny, 3 zamiatarki ręczne- spalinowe, 1 odśnieżarkę – wirnikową, 2 posypywarki ręczne, co pozwoliło usprawnić pracę. W ramach powierzonych zadań i zawartego Porozumienia z Gminą nasza jednostka samodzielnie dba o porządek i bezpieczeństwo miejsc publicznych. W przyszłości przewidujemy uzupełnianie parku maszynowego, aby świadczone usługi były na profesjonalnym poziomie. W perspektywie kilku lat ten zakup zwróci nam się, a zaoszczędzone środki będą mogły być w przyszłości wykorzystane na inne istotne zadania, które są ważne dla naszej lokalnej społeczności – podsumowuje burmistrz.

Drogowcy dbają o przejezdne drogi

Firmy wyłonione w dwóch otwartych przetargach dbają o to, żeby wszystkie drogi gminne były przejezdne i bezpieczne. Zamówienie zostało podzielone na pięć części, w których zawarty jest zakres wykonywanych prac. W mieście odśnieżane są wszystkie drogi utwardzone włącznie z drogami zarządzanymi przez Starostwo Powiatowe w Grójcu. Obowiązki te przejęła gmina w wyniku zawartego porozumienia z zarządem powiatu.

Kolejny przetarg wyłonił pozostałych wykonawców, którzy odpowiadają za odśnieżanie dróg gruntowych na wsiach w północnej i południowej części gminy Grójec od Drogi Krajowej nr 50, południowej części, usuwanie śniegu z ulic i parkingów miasta oraz odśnieżanie chodników małym pługiem samobieżnym.

Materiał prasowy Urzędu Gminy i Miasta Grójec
fot. OSP Kośmin, OSP Zalesie, materiały UGiM