poniedziałek, 04 marzec 2024
Turniej Wspaniałych Uczestników

W mikołajkowy poniedziałek, 6 grudnia w grójeckiej hali Spartakus odbył się wielki finał Turnieju Wspaniałych Uczestników — integracyjna sportowa zabawa dla dzieci i młodzieży.

Każda z 5 drużyn — teamów, gdzie znalazły się dzieci pełnosprawne i dzieci z niepełnosprawnościami, uzyskała swojego team-leadera, którymi byli: lekkoatleci Marek Plawgo i Paweł Januszewski, zapaśniczka Katarzyna Krawczyk, burmistrz Jarosław Rupiewicz oraz siatkarz Witold Roman. Byli oni leaderami teamów, ale jednocześnie ich trenerami.

Podczas finału zostały zorganizowane zawody sportowe, zawierające elementy m.in. koszykówki, siatkówki, lekkiej atletyki oraz zręcznościowe. Zwycięski team otrzymał Puchar Wspaniałych Zwycięzców, a pozostałe zespoły Puchary Wspaniałych Uczestników. Każde dziecko otrzymało też gadżety sportowe, w tym album na autografy, który od razu zapełnił się podpisami mistrzów.

Sport osób niepełnosprawnych jest ważnym elementem integracji osób niepełnosprawnych z ludźmi pełnosprawnymi. Sport, w swoim założeniu, jest walką, ze swoimi słabościami, przełamywaniem barier, wspólnotą przeżyć i emocji. Sport osób niepełnosprawnych niesie dodatkowe wartości. Osoby niepełnosprawne często toczą podwójną walkę, z innymi i z samym sobą. Ale jeśli przełamią te bariery, stają się często herosami, podziwianymi nawet bardziej niż pełnosprawni sportowcy.

To, co najważniejsze i o czym nie można zapomnieć to fakt, że sport łączy ludzi, zarówno na poziomie przeżyć, jak i emocji. Daje znacznie więcej, bo niszczy bariery, zmienia sposób myślenia, przełamuje stereotypy. Dlatego tak istotne jest, by osoby niepełnosprawne chciały uczynić ze sportu ważny element swojego życia.

Dla pomysłodawców tego projektu niezwykle ważne było dotarcie z tym przekazem do najmłodszych członków naszego społeczeństwa. Nikt tak, jak dzieci nie pojmuje terminu integracja, wspólnota. Dzieci nie widzą wzajemnych ułomności, mają wspólne marzenia, każde z nich jest ważne i równe względem siebie.