niedziela, 21 lipiec 2024
Grójecki Ośrodek Kultury: 5 lat budowania społeczności i kulturalnej oazy

Za nami kolejne 5 lat działalności Grójeckiego Ośrodka Kultury (GOK)! To doskonała okazja, by podsumować imponujący dorobek instytucji w kształtowaniu lokalnej tożsamości i rozwijaniu kulturalnych zainteresowań i pasji mieszkańców.

 


Tętniące życiem miejsce kulturalne Grójca od zawsze przeplata się z działalnością GOK-u, gdzie nad dobraniem odpowiednio bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej czuwa dyrektor Monika Woźniak. Warsztaty i zajęcia tematyczne, festiwale i konkursy, koncerty, wernisaże, organizacja masowych wydarzeń na terenie naszej gminy – to tylko kilka pozycji na długiej liście oferty grójeckiej instytucji kultury.

Odświeżony GOK
Pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia komfortu wszystkich odwiedzających oraz uczestniczących w zajęciach, było wykonanie prac remontowo-budowlanych ośrodka.
Wnętrza większości pomieszczeń zostały odmalowane, położono też nowe podłogi i zamontowano nowe sufity wraz z odpowiednim oświetleniem. Gruntowną modernizację przeszła m. in. sala plastyczna przystosowana do prowadzenia warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Natomiast sala taneczna wypełniła się kolorami dzięki specjalnej kolorowej folii w oknach. Pomieszczenia garderoby pod sceną dostosowano do obecnie panujących standardów. Stanowiska pracy zostały wyposażone w nowoczesne meble i komputery. Pracownicy Grójeckiego Ośrodka Kultury pracują w nowych, schludnych warunkach.
Pośród odnowionych pomieszczeń znalazła się także „reżyserka”, która została wypełniona specjalną gąbką wygłuszającą i jest w trakcie przekształcania w profesjonalne studio nagrań. To właśnie tu trwają prace nad materiałami video, a przez specjalnie wbudowane okno widać to, co dzieje się na sali widowiskowej. Modernizacje zostały wykonane z corocznej dotacji podmiotowej dla GOK od gminy Grójec.

Pandemia
Dzięki determinacji dyrektor i pracowników, a także poczynionym inwestycjom, GOK funkcjonował w czasie pandemii jako jeden z nielicznych działających ośrodków w całym kraju. Jednak liczne obostrzenia, zakazy organizowania imprez z udziałem publiczności, w tym masowych i wydarzeń, w pewien sposób ograniczyły działalność placówki. Pomimo przeszkód, GOK starał się zapewnić ofertę kulturalną, zachowując jednocześnie obowiązujące wówczas zasady bezpieczeństwa sanitarnego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz sytuacji epidemicznej, ośrodek został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt, który umożliwia relacjonowanie wydarzeń na żywo za pośrednictwem kanału internetowego na platformie Youtube. Trzy interaktywne kamery oraz innowacyjna konsola sterująca, dają możliwości nadawania programu wzorem stacji telewizyjnych. Całość zestawu dopełnia komputer z profesjonalnym oprogramowaniem.

Wydarzenia
Ponad 70 zorganizowanych wydarzeń, koncertów, festiwali, konkursów oraz setki godzin seansów filmowych i spektakli teatralnych – to krótkie podsumowanie każdego roku działalności Grójeckiego Ośrodka Kultury. W tym czasie grójecka scena gościła m in. Anię Dąbrowską, Kasię Nosowską, Pięknych i Młodych, De Mono, Agnieszkę Chylińską, Ex Maanam, Ero JWP, Bryską, Wojtka Cugowskiego, Michała Wiśniewskiego, Edytę Geppert, Wojtka Gąssowskiego. Dziesiątki przedstawień teatralnych oraz występów standup cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
W ofercie GOKu na stałe pojawiły się nowe formuły imprez plenerowych: Festiwal Sztuki Grójeckiej i Święto Jabłka. Ponadto ośrodek jest współorganizatorem innych wydarzeń
i uroczystości patriotycznych, m.in. Narodowego Święta Niepodległości czy Dnia Ks. Piotra Skargi. Warto także wspomnieć o wielu akcjach charytatywnych, ratujących zdrowie i życie naszych mieszkańców.
Wszystkich tych działań nie byłoby, gdyby nie kompetentna, zaangażowana i chętna do współpracy „kulturalna” kadra GOKu – zaznacza dyrektor GOKu.

Lokalne talenty
Nieocenionym i wyjątkowym atutem Grójca są jego lokalni artyści. Wszyscy jesteśmy dumni z sekcji grójeckiego chóru pod batutą Liliany Bach, solistów szlifujących swoje talenty pod okiem światowej sławy tenora, profesora Jana Zakrzewskiego, malarzy z Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej, chórów dziecięcych pod batutą Magdaleny Skruczaj, młodych mistrzów w szachach, trenowanymi przez Adama Lasotę, tancerzy wraz z ich instruktorami: Przemkiem Figurskim i Krzysztofem Pracownikiem, utalentowanej Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej pod przewodnictwem Aleksandra Nogalskiego, czy też utalentowanych aktorek Teatru Dojrzałej Młodości pod przewodnictwem dyrektor Moniki Woźniak i reżysera Łukasza Chojeckiego.
Ci wszyscy wspaniali ludzie (artyści) budują naszą kulturalną społeczność i godnie reprezentują grójecki region w całej Polsce!

Rekordowe dotacje
Przez ostatnie 5 lat Grójecki Ośrodek Kultury pozyskał rekordowe dotacje na różnego rodzaju zadania. Otrzymaliśmy granty na warsztaty ekologiczne oraz współorganizację pikniku ekologicznego (łącznie 15 tys. zł ), 26 tysięcy złotych od Narodowego Centrum Kultury na organizację Święta Grójeckiego Kogutka. W sierpniu 2021 roku cieszyliśmy się z pozytywnie rozpatrzonego wniosku od NCK na kwotę ponad 160 tysięcy złotych. Środki te zostały przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu – kamer, aparatów, laptopów, nowoczesnego oświetlenia scenicznego itp. Byliśmy jednym z 200 ośrodków, które przeszły gruntowną modernizację zaplecza informatycznego w ramach programu Cyfrowa Konwersja Domów Kultury.
Pozyskaliśmy też środki na zakup drukarki 3D oraz plotera laserowego. W 2023 roku spełniło się jedno z naszych największych marzeń kulturalnych: pozyskaliśmy blisko 180 tys. zł od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup nowego laserowego projektora kinowego. Inwestycję, której całkowita kwota wyniosła 550 tys., wsparła Gmina Grójec, podejmując stosowną uchwałę i dokładając 249 tys. zł.
Dzięki hojności Zarządu Dekady otrzymaliśmy w darowiźnie 150 leżaków do kina plenerowego i tym samym od Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dofinansowanie na zakup dmuchanego ekranu.
Na początku tego roku rozpoczął się remont zabytkowego dworca kolejki wąskotorowej, który stanie się filią Grójeckiego Ośrodka Kultury. Nowa przestrzeń na warsztaty i zajęcia rozładuje przepełnione sale w budynku przy ulicy Piłsudskiego. Pomysłów nie brakuje na zagospodarowanie tej przestrzeni!

Kulturalna oaza
W 2024 roku mamy jeszcze kilka niespodzianek. Poza Bajmem, Kubańczykiem i zespołem Mesajah, podpisaliśmy umowy z jeszcze dwoma, cieszącymi się wielką popularnością artystami, na kolejne imprezy plenerowe w bieżącym roku. Sezon wydarzeń plenerowych otworzy zlot Food Trucków z bajkowym koncertem dla dzieci i młodzieży. W maju spotkamy się podczas Święta Kwitnących Jabłoni, a z początkiem czerwca uczcimy wspólnie Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zaplanowaliśmy także sporo atrakcji wakacyjnych w ramach „akcji lato” – kino plenerowe, wycieczki, warsztaty, animacje i pokazy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jesteśmy w trakcie organizacji cyklicznych spotkań dla kobiet pn. „Świetlica Miejska”. Jako, że nasze miasto jest nadzwyczaj uduchowione muzycznie, planujemy zorganizować Festiwal Piosenki Rodzinnej i kolejną edycję „Grójeckiej Dzielnicówki”, mając nadzieję, że wpiszą się w kalendarz corocznych wydarzeń.

Uprawa roli
Posiadamy olbrzymi potencjał kulturowy, a nasza misja jako ośrodka kultury, jest bardzo ważna z wielu względów, z których istotnymi są: promowanie lokalnych talentów i stworzenie przyjaznej przestrzeni dla ich działalności. Jednak najważniejszą naszą rolą jest przede wszystkim podsycanie wyobraźni kulturowej z myślą o wszechstronnym rozwoju człowieka.
Faktem wywołującym szczególną radość są inicjatywy oddolne, społeczne, dzięki którym GOK staje się miejscem wielostronnej edukacji kulturalnej, zaangażowanym w potrzeby lokalnej społeczności i reagującym na zmiany, ale przede wszystkim miejscem przyjaznym, otwartym dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w kreowaniu szeroko pojętej kultury. A osób tych przybywa z każdym dniem! Dla nich i tych chwil warto żyć i pracować na „pełnej petardzie”. Miodem na serce jest, wypełniona po brzegi, widownia. Na wszystko to ma także wpływ kompetentna i chętna do współpracy „kulturalna” kadra GOKu.Łacińskie „cultus agri” to uprawa roli, co w odniesieniu do kultury oznacza całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa. Jeśli na żyznej glebie zasiejemy ziarno, to przy odpowiedniej pielęgnacji, mamy szansę na pożądany owoc tego wysiłku. Zatem z wielkim pietyzmem uprawiajmy kulturę najlepiej jak potrafimy, z korzyścią dla nas wszystkich i potomnych. - podsumowuje dyrektor, Monika Elżbieta Woźniak.