czwartek, 02 luty 2023
Obchody 80. Rocznicy powstania Armii Krajowej (FOTORELACJA)

Tegoroczne obchody rozpoczęły się w niedzielę, 13 lutego od Mszy Świętej w intencji żołnierzy Armii Krajowej w  Kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Grójcu.  80 lat temu, 14 lutego 1942 r., rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z przemianowania Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, czyli zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego – podporządkowane Naczelnemu Wodzowi, a poprzez niego władzom Rzeczypospolitej na emigracji.  

Druga część uroczystości odbyła się na grójeckim rynku przy Pomniku Żołnierzy Poległych w latach 1939-1945 w poniedziałkowy poranek. Dowódca Garnizonu Grójec, pułkownik Andrzej Kozera, powitał wszystkich przybyłych na uroczystości: Posłów na Sejm RP, Senatora Stanisława Karczewskiego oraz Ministra Marka Suskiego, władzę powiatu — Starostę Krzysztofa Ambroziaka, Wicestarostę Jolantę Sitarek, Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego Janusza Karbowiaka, Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Dariusza Gwiazdę, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu Karola Biedrzyckiego wraz z radnymi oraz wszystkich przybyłych. 

Tradycyjnie odczytano Apel Pamięci, na cześć i chwałę poległych w walce o wolną Polskę została oddana salwa honorowa. O historii polskiej armii mówili w swoich wystąpieniach Stanisław Karczewski, Marek Suski i pułkownik Andrzej Kozera. Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Żołnierzy Poległych w latach 1939 -1945. 

Zaczynem Armii Krajowej była organizacja wojskowa powołana jeszcze w trakcie trwania kampanii wrześniowej: Służba Zwycięstwu Polski. W Grójcu zaczęto ją tworzyć już na przełomie października i listopada 1939 r. Terenem działania rodzimej konspiracji był obszar powiatu grójeckiego noszący do listopada 1942 r. kryptonim Obwód „Gawron”, a następnie, aż do 19 stycznia 1945 r. – „Głuszec”.  Dziejami Obwodu Armii Krajowej „Głuszec” - Grójec zajmowali się szczególnie Henryk Świderski i Józef Ruszkowski. Pierwszy z nich, z urodzenia grójczanin, z wykształcenia architekt, pozostawił nam m.in. książkę Armia Krajowa w Obwodzie Grójec – „Głuszec” (1993), a drugi, pochodzący spod Białej Podlaskiej, dowódca ośrodka IV AK Warka, z wykształcenia mechanik, napisał i powielił opracowanie Armia Krajowa na ziemi wareckiej w latach 1939-1992 (1992). Istotnym przyczynkiem do tego zagadnienia są też wspomnienia Ryszarda Pietrasa, żołnierza Armii Krajowej i Ruchu Oporu Armii Krajowej: Nie po białym! Nie po czarnym! (2004,2008).