piątek, 01 grudzień 2023
Dramatyczna sytuacja w powiatowych szpitalach

Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak poinformował Grojec24.net, że są kolejne dodatnie wyniki badań pacjentów ze szpitali w Grójcu i Nowym Mieście nad Pilicą. Trwa obecnie ewakuacja lecznicy w Nowym Mieście nad Pilicą. W grójeckiej placówce sytuacja również wygląda dramatycznie.

 

Na skutek epidemii  w nowomiejskiej placówce brakuje personelu. Dotychczas badania potwierdziły pozytywny wynik testu na koronawirusa u 11 osób z personelu medycznego. Przypomnijmy, iż w czwartek badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u czterech pielęgniarek z oddziału wewnętrznego Powiatowego Centrum Medycznego. Zakażony jest także jeden z lekarzy izby przyjęć.

Portal Onet.pl podaje, że osoby, co do których istnieje podejrzenie zakażenia się wirusem SARS-Cov-2, zostały odsunięte od pracy i zostały objęte kwarantanną. W tym koordynatorki oddziału intensywnej terapii oraz izby przyjęć , które od trzech dni nie otrzymały wyników testu.

To nie pozwala im pojawić się w szpitalu. Poza tym na 23 pielęgniarki z intensywnej terapii i anestezjologii nie pracuje już 11 – podkreśla w rozmowie z portalem pielęgniarka, która nie chce zdradzać personaliów, z obawy przed zwolnieniem. Dodaje, że część kobiet, które pracują jako pielęgniarki ma więcej niż 60 lat. Są więc w grupie ryzyka śmiertelnych powikłań wywołanych koronawirusem.

Pracownica grójeckiego szpitala zastanawia się, co zrobią z pacjentami, którzy bezwzględnie wymagają opieki, kiedy zabraknie personelu. - Do tego w całym powiecie grójeckim jest zaledwie siedem respiratorów. Pacjenci chyba muszą w takim razie z własnym sprzętem przyjeżdżać, bo nie mamy czym ich ratować – mówi Onetowi.

Zaznacza też, że brakuje odzieży ochronnej. Personel nie posiada kombinezonów, kończą się maseczki. - Po wielu prośbach, każdy oddział dostanie dziesięć maseczek z filtrem. Przecież to jakiś żart. To nam nie wystarczy - zauważa.

 

W czwartek służby prasowe Wojewody Mazowieckiego poinformowały, że wojewoda skieruje do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą dodatkowych lekarzy internistów oraz chirurgów z innych placówek, do placówki również udał się Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu z dnia 20 marca 2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu grójeckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

 

W związku z kolejnymi przypadkami zachorowań na COVID-19, została zorganizowana zbiórka na środki ochrony dla personelu sanitarnego. Wesprzeć całą akcje można na oficjalnej stronie pomagam.pl. Jak dotąd udało się uzbierać już ponad 15 tys. zł na ten cel.  Poniżej link:

https://pomagam.pl/recenapoklad?fbclid=IwAR0h5tKQxCHWOplpnPFib3l8nPREYsLRbhGuAzhHqgj81-y3hhRdIBde_Po

 

Stan danych w powiecie na godzinę 14.00 w dniu 20 marca 2020

 

    liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 143

 

    liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 152

 

    liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 3

 

    liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 21

 

Info. www.grojec24.net, www.onet.pl, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny

Anonim
Bzdury. Wsztscy z wewnętrznego normalnie pracowali pomimobobjawów. Nikt nikogo nie odsunął