piątek, 01 grudzień 2023
Historyczny sukces karateków z Grójca

Zawodnicy z Klubu Karate Seiken Grójec wrócili z Mistrzostw Europy w Danii z siedmioma medalami. To pierwszy taki sukces w historii grójeckiego karate.

W dniach 24-27.10.2019 w Danii – Odense, odbyły się Mistrzostwa Europy WUKF w karate sportowym. Na starcie stanęło ponad 1800 zawodników z 24 krajów. Nasz kraj reprezentowało 52 karateków z klubów z całej Polski. W tym gronie znaleźli się zawodnicy trenujący na co dzień w klubie IKA POLAND GRÓJEC pod okiem Shihana Jacka Chałupki.


Zawodnicy na Mistrzostwa udali się już w 21 października (poniedziałek), aby mogli na miejscu realizować bezpośrednie przygotowanie startowe, a co najważniejsze przejść aklimatyzację, która przy takiej randze zawodów jest jednym z niezbędnych elementów treningu.


Reprezentacja Grójca, rozpoczęła rywalizację w piątek od konkurencji technicznych, czyli kata. Kapitalny występ 11 letniej Ewy Godlewskiej, którego chyba sama się nie spodziewała, dał jej zwycięstwo i pierwszy w karierze tytuł Mistrzyni Europy. Tego dnia zdobyliśmy również brązowy medal, który wywalczył Karol Jakubowski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu.

Jak się później okazało to był dopiero początek sukcesów. W sobotę rozgrywano kumite (walki) we wszystkich kategoriach wiekowych. Kolejne złoto tym razem w drużynie zdobył 12 letni Bartosz Lep, który stoczył najlepsze walki w swojej karierze, prowadząc drużynę do zwycięstwa. W finale nasza drużyna pokonała niezwykle silną drużynę z Rumunii. Jakby tego było mało Bartosz dorzucił brąz w kumite indywidualnym, ulegając nieznacznie zawodnikowi z Wielkiej Brytanii.

Najmłodszym zawodnikiem w naszej drużynie był 8 letni Gabriel Gabler. Po bardzo emocjonujących walkach, Gabryś stanął na ostatnim stopniu podium, wprawiając w zdumienie nie tylko Shihana Jacka Chałupkę ale również swoich rodziców. Ostatni siódmy medal dla naszej drużyny wywalczyła 10 letnia Laura Ścisłowska. Laura zdobyła brązowy medal w kategorii kumite dziewcząt 10 lat.


Podsumowując zawodnicy z DOJO IKA POLAND GRÓJEC, zdobyli dwa złote oraz pięć brązowych medali.

 

Jak mówi Shihan Jacek: „W najśmielszych snach nie spodziewałem się takiego wyniku. Wiem na jak wysokim poziomie znajduje się europejskie karate w konkurencjach dziecięcych. Po cichu liczyłem na kilka finałów w kata i może dwa brązy w kumite. A tu tak niespodzianka”

 

Jest to historyczny sukces grójeckiego karate, ponieważ po raz pierwszy tak młodzi zawodnicy z Grójca zostali Mistrzami Europy.
Przygotowania do Mistrzostw Europy rozpoczęły się już w lipcu. Treningi odbywały się na obiektach GOS MAZOWSZE, z którym grójecki klub współpracuje od wielu lat, a także w specjalistycznym dojo karate gdzie prowadzone były treningi indywidualne oraz kumite.

Kolejny sprawdzian przed zawodnikami z Grójca już w grudniu. Wystartują w Pucharze Europy w Rumunii w poszerzonym 14-osobowym składzie.

Damian Kucharski