piątek, 03 luty 2023
Program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 60 roku życia.

8 października gmina Grójec poinformowała o możliwości zapisów do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w dwóch przychodniach na terenie miasta. Warunki jakie należy spełnić, aby zakwalifikować się do programu to wiek powyżej 60 roku życia oraz stały adres zamieszkania w gminie Grójec. Sprawdziliśmy dostępność szczepionek. 

 

 

Zapisów można dokonywać w Przychodni Lekarskiej Świat Zdrowia „Medicus Mszczonowska” ul. Mszczonowska 35, tel. 48 670 50 10 oraz NZOP Medycyna Rodzinna Grójec, ul. Olimpijska 8 tel. 48 664 22 88. Przed szczepieniem obowiązuje kwalifikacja. Więcej informacji uzyskają Państwo dzwoniąc pod wybrane numery przychodni. – osoba chcąca się zaszczepić, a nie będąca pacjentem wyżej wymienionych przychodni, proszona jest o okazanie zaświadczenia o braku przeciwskazań zdrowotnych. Dokument taki jest ważny prze 24 h.- taka informacja widnieje na stronie www.grojecmiasto.pl .

 

 

Jak udało się ustalić redakcji Życia Grójca w przychodni przy ul. Olimpijskiej z programu skorzystało ponad 100 osób, a „Medicus Mszczonowska” zaszczepił 214 osób w okresie od 5 do 14 października. Czas oczekiwania w przychodni znajdującej się przy ulicy Mszczonowskiej to od 2 do 7 dni roboczych.  Takie liczby padają zarówno od pracowników przychodni, jak i samych pacjentów ( rozmawialiśmy z 5 pacjentami).

Z informacji zamieszczonej 14 października na profilu społecznościowym Facebook o nazwie Grójec Plus wynika, że program finansowany z środków gminnych nie jest realizowany z powodu braku szczepionek.  Autor witryny informacyjnej (tak widnieje w zakładce „Informacje”) z wdzięcznym mottem zdjęcia w tle, mówiącym o tym, że cyt. „Wiadomości są dobre i złe ale zawsze prawdziwe” , powołuje się na list otrzymany od jakiegoś mieszkańca Grójca, który wykonując telefony do przychodni otrzymywał informacje, że szczepionek nie ma i trzeba dzwonić, dowiadywać się kiedy będą.

Poniżej publikujemy całą zawartość publikacji:

 

Redakcja zweryfikowała te informacje. Rzeczywiście przychodnia na Olimpijskiej chwilowo zawiesiła zapisy z powodu braku szczepień. Nieprawdą jest, że „Medicus” nie wykonuje szczepień, ponieważ faktycznie są one realizowane, co potwierdzają sami pacjenci, przychodnia oraz Urząd Gminy i Miasta Grójec. Ponadto do przychodni mogą zgłaszać się także osoby zainteresowane nie będące pacjentami "Medicusa". Wystarczy zadzwonić i ustalić dogodny termin, a następnie pobrać zaświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych ze swojej przychodni. 

W poprzednich latach szczepienia  na grypę nie cieszyły się taką popularnością jak w tym roku. Jest to to oczywiście spowodowane pandemią koronawirusa, ale niestety zapotrzebowanie na szczepionki przerosło producentów. Hurtownie świecą pustkami, apteki również nie mają jej w swoim asortymencie. Jeżeli nawet gdzieś w aptece pojawia się szczepionka jest wykupywana w bardzo krótkim czasie.

Warto monitorować ten temat zamiast niepotrzebnej paniki czy hejtu i przekazywać wyłącznie sprawdzone informacje.

 

fot. twoje-zdrowie.pl