poniedziałek, 02 październik 2023
"Czysta gmina" powraca w nowej odsłonie

Stowarzyszenie "Czysta gmina" powraca po krótkiej przerwie i planuje kolejne działania proekologiczne. W niedzielę, 30 sierpnia członkowie zabrali się za porządkowanie terenów w Głuchowie.

19 kwietnia minęło 10 lat, odkąd powstało stowarzyszenie, którego celem od zawsze była walka z uciążliwymi inwestycjami na terenie gminy Grójec. Wspólne sprzątanie w sołectwie Głuchów to nie przypadek, bowiem to tutaj w okolicy była kiedyś fabryka kleju i żelatyny.   Smród wydobywający się w tamtych czasach skutecznie zniechęcił ludzi do spędzania wolnego czasu w tym miejscu.  Teraz, oprócz wędkarzy i motocyklistów, pojawiają się tutaj ludzie przywożący ze sobą: lodówki, opony, stare płytki oraz mnóstwo innych śmieci.

Stowarzyszenie zmieniło swoja nazwę na "Czysta Gmina dla Pokoleń", a jego członkowie zachęcają do przyłączenia się i wspólnych działań mających na celu walkę ze śmieciami. - Dbanie o naszą planetę jest bardzo ważne w czasach, kiedy produkujemy tyle odpadów. Ekologia to nie żadne fanaberie tylko konieczność. - mówiła jedna z uczestniczek niedzielnej akcji, Marlena Huszczak. 

Czysta Gmina dla Pokoleń zwraca też uwagę, że odpady po remoncie, zużyte opony czy też sprzęt AGD i RTV, można przywozić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kobylinie.

Pomysłodawcą całej tej akcji był  prezes stowarzyszenia. - Po wspólnym spotkaniu podjęliśmy decyzję, że trzeba działać. Takie inicjatywy są bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Dlatego będziemy zachęcać wszystkich do wspólnego działania dla dobra nas wszystkich. - podsumował akcję Grzegorz Banasik.

Polecamy rozmowę z prezesem stowarzyszenia: https://zyciegrojca.pl/index.php/publicystyka/726-dekada-czystej-gminy


W  sprzątaniu udział wzięli: prezes Stowarzyszenia Czysta Gmina dla Pokoleń Grzegorz Banasik, z-ca burmistrza Jarosław Rupiewicz, Anna Lubowiecka - Radna Rady Miejskiej w Grójcu, Magdalena Matysiak, Marlena Huszczak oraz Szymon Wójcik.

fot. Szymon Wójcik