poniedziałek, 02 październik 2023
600 lat Grójca - przeżyjmy to jeszcze raz (VIDEO)

Dokładnie rok temu obchodziliśmy Jubileusz 600-lecia Grójca. To wiele ważnych i niezapomnianych chwil.  Ten wspaniały moment był poprzedzony wieloma uroczystościami oraz wydarzeniami towarzyszącymi. Publikujemy pamiątkowe nagrania oraz fotogalerie z obchodów. 

 

 

Uroczysty Jubileusz 600-lecia miasta Grójec

Historyczny weekend rozpoczął się od kolorowej parady uczniów szkół gminnych. Placówki oświatowe zostały uhonorowane wyjątkowymi Medalami Jubileuszowymi. Przyznano nagrody za udział  w konkursach z okazji jubileuszu - wysłuchaliśmy laureatów boju o najlepszą piosenkę o naszym mieście, a dzieci swoimi występami uświetniły to słoneczne piątkowe popołudnie.

Zdj. Agata Matulka

 

 

 

 

Cały materiał z Obchodów 600-lecia Miasta Grójec

 

Sobota rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Tuż po zakończeniu nabożeństwa odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Grójec. Wspaniałej uroczystości towarzyszyła ceremonia nadania medali za zasługi dla gminy Grójec, które otrzymali: ksiądz Zbigniew Suchecki (był proboszczem kościoła im. św. Mikołaja oraz dziekanem dekanatu grójeckiego), Stanisław Wieczorek (członek Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Wcześniej działał w strukturach Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.), Jacek Stolarski (były burmistrz Grójca) i Tomasza Skoneczny ( dyrektor Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu w latach 1999-2003 i twórca festiwalu Pieśni Sakralnej).

Honorowym obywatelem został pośmiertnie Tadeusz Olszewski - ostatni przedwojenny burmistrz, który Walczył od 1.08.1944 w Powstaniu Warszawskim. Zginął w bombardowaniu Mokotowa. Jedną z wielu zasług ówczesnego burmistrza jest światło z elektrowni w Pruszkowie. Betonowe słupy sieci przesyłowej stoją po dzień dzisiejszy. Medal odebrał jego bratanek prof. Andrzej Olszewski. Burmistrz został upamiętniony kamienną tablicą, która zawisła na budynku grójeckiego ratusza. 

W sobotę na rynku było niezwykle podniośle i dostojnie, a również  jednocześnie głośno i "krwawo". Po odczytaniu aktu nadania praw miejskich przez Artura Szlisa mieszkańcy naszego szacownego grodu zatańczyli Poloneza Grójeckiego pod kierunkiem Barbary Dąbrowskiej. W strojach historycznych z różnych epok tancerze poruszyli licznie zgromadzoną na rynku publiczność. Wśród tańczących znaleźli się także włodarze miasta, przedstawiciele rady miejskiej i inni dostojni goście.  W tym pan Tomasz Skoneczny, który przyczynił się do powstania melodii grójeckiego poloneza.

 

Następnie rynek za przyczyną grup rekonstrukcji historycznej stał się istnym polem walki. Byliśmy świadkami inscenizacji dzielnej obrony murów Grójca przed szwedzkimi żołnierzami uzbrojonymi w działa i wielolufowe "organki". Zacięty szturm, mimo bohaterstwa mieszczan i żołnierzy zakończył się zdobyciem miasta.

 

 

 

Więcej (KLIKNIJ)

Zdjęcia autorstwa Agaty Matulki i Karoliny Piwowarskiej