piątek, 30 październik 2020
Obchody 81. rocznicy napaści sowieckiej Rosji na Polskę (ZDJĘCIA)

17 września 81 lat temu, sowieci napadli na Polskę bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny. Obchody zorganizowane na dziedzińcu kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa przez Dowódcę Garnizonu Grójec płk Andrzeja Kozerę,  w godny i uroczysty sposób upamiętniły poległych bohaterów.

Gospodarzem uroczystości był ksiądz proboszcz Zbigniew Stefaniak, który to opiekuje się  tablicami upamiętniającymi Sybiraków. 

W Grójcu uroczystości upamiętniające ofiary napaści sowieckiej na Polskę zapoczątkowało w 1993 roku Koło Sybiraków w Grójcu z Prezesem mjr Tadeuszem Antoszewskim na czele, który ufundował tablicę pamiątkową poświęconą Sybirakom w kościele p.w. Św. Mikołaja w Grójcu. Za czasów PRL-u mieszkał w Kobylinie i prowadził firmę zajmującą się przetwórstwem owoców i warzyw. Zmarł w 2011 roku w Warce. Za zasługi dla Ojczyzny został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. - czytamy na profilu społecznościowym Facebook burmistrza Grójca, Dariusza Gwiazdy. 

śp. Tadeusz Antoszewski, źródło: Facebook Dariusz Gwiazda- Burmistrz Gminy i Miasta Grójec

Wywiad z Tadeuszem Antoszewskim: https://audiohistoria.pl/nagranie/3163-AHM_1795?fbclid=IwAR3bTA1EZ9B-vLM3KkbdD3adBLkRKsNrnq6jIZMMm8iqAx2cZ09tNRV9vu8

Pani Helena Czuchnicka z córkami - aktywna członkini Związku Kombatantów RP i BWP w Grójcu, Związku Sybiraków oraz Grójeckiego Oddziału Powiatowego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Źródło: Facebook Dariusz Gwiazda- Burmistrz Gminy i Miasta Grójec

W radzieckiej historii atak na Polaków był określany mianem „wyzwoleńczego pochodu Armii Czerwonej”, a w obecnej rosyjskiej „polskim pochodem Armii Czerwonej". Oficjalnym pretekstem do czwartego rozbioru Polski było fałszywe oświadczenie o rozpadzie Państwa Polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia oraz życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny.

opracowanie i zdjęcia Szymon Wójcik