piątek, 29 marzec 2024
Uroczyste odsłonięcie tablicy i grobu Tadeusza Olszewskiego

Uroczystości odsłonięcia tablicy oraz grobu ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca, odbędą się 16 września o godzinie 13:00 na "starym cmentarzu" przy ul. Mszczonowskiej. W organizację wydarzenia zaangażowało się  Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej.

Data obchodów nie jest przypadkowa, bowiem porucznik  Wojciech Nurski V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej (pseudonim podczas konspiracji w latach 1939-1944),  poległ podczas bombardowania Mokotowa 16 września 1944 r. W 76 rocznicę jego śmierci, zasłużony bohater w końcu doczekał się renowacji grobu wraz z tablicą nagrobkową. 

Inicjatorem jest burmistrz Dariusz Gwiazda, który będąc jeszcze radnym, zabiegał o należyte upamiętnienie Olszewskiego. W 2017 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Grójcu odrzucono jednak uchwałę o nadaniu ulicy jego imieniem i nazwiskiem. Radni zadecydowali wówczas, że ulica będzie nosiła nazwę "morelowa". 

21 września 2019 roku, podczas obchodów 600-lecia nadania Grójcowi praw miejskich, rada miejska nadała Tadeuszowi Olszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Grójca. Odznaczenie odebrał jego bratanek profesor Andrzej Olszewski. Tego samego dnia, odbyło się także uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ostatniemu przedwojennemu burmistrzowi. Zawieszono ją na południowej ścianie ratusza. - pisał Dominik Górecki na portalu gazety jablonka.info. 

 

 

W  latach sprawowania urzędu burmistrza 1934-1939, zelektryfikował miasto i okoliczne wsie. Powstał wtedy Komitet rozbudowy miasta, który wnosił m.in. o przeniesienie wiezienia w inne miejsce. Kasa miejska nie była zbyt obfita. Jednak dzięki zaangażowaniu społecznemu udało się zmienić wygląd miasta. Zbudowano główne ulice miasta, wybudowano ośrodek zdrowia i łaźnie miejską, wyremontowano Ratusz Miejski. Miasto pomagało remontować kamienice prywatne.  Z kasy miejskiej wyasygnowano fundusze na zakup działki pod budowę obecnego LO w Grójcu. Dodatkowa suma pieniędzy zebrana przez komitet społeczny i ówczesny "Samorząd Powiatowy" pozwoliła wybudować budynek LO do II piętra. Niestety wybuchł wojny spowodował, że rozwój miasta w tym budowa szkoły został na wiele lat wstrzymany. 

 

 

info: 1944.pl/powstańcze biogramy, www. grojec24.net , jablonka.info