niedziela, 25 październik 2020
Dzień kolorowej skarpetki

Zespół Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego w Grójcu zaprasza do corocznego włączenia się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 21 marca. 

Święto obchodzone jest z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowionego w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem ONZ.
Data obchodów jest symboliczna. Przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów, składających się z łańcuchów DNA, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia –  trisomia 21.

Chcemy okazać solidarność z Osobami z ZD i budować postawy tolerancji.  Zachęcamy do założenia tego dnia kolorowych skarpet. Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary, to symbol niedopasowania społecznego.
W tym dniu na całym świecie odbywają się imprezy, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z Nimi.

Temat Światowego Dnia Zespołu Downa 2020 to:

MY DECYDUJEMY, czyli zwrócenie uwagi na to by zapewnić osobom z ZD możliwość, w pełnym udziale w procesie podejmowania decyzji w sprawach ich  dotyczących i ich życia.

Info ZSS Grójec