piątek, 03 luty 2023
Witaj ziemio grójecka!

11 listopada obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu przygotowała przedstawienie. Stanowiło ono ważny punkt obchodów rocznicowych.

W poniedziałkowe popołudnie artyści prezentowali się przy pełnej widowni, ich występy obejrzało prawie 800 osób, w tym przedstawiciele Gminy i Miasta Grójec, a następnego dnia zostało przedstawione licznej społeczności szkolnej naszego miasta.

Ich wysiłki mogło podziwiać ok. 1500 uczniów grójeckich szkół. W inscenizacji zaprezentowano historię miasta, ukazując jego początki, ważny moment nadania praw miejskich, by poprzez II wojnę światową dotrzeć aż do współczesności.

Ukazano postać księdza Piotra Skargi, nierozerwalnie złączonego z miastem, w kolorowy sposób przedstawiono grójeckie jarmarki z charakterystycznymi dla nich elementami. Cały spektakl stanowił niezwykle barwne połączenie słowa, muzyki, śpiewu i tańca. Nad jego scenariuszem i reżyserią pracowały panie Dębek i Bińkowska. Chór pod opieką pani Żabińskiej zaprezentował pieśni ludowe i patriotyczne. Ogromnym walorem przedsięwzięcia był taniec przygotowany pod kierunkiem pani Dąbrowskiej.

Dzieci z PSP nr 2 oraz L.O. w Grójcu wykonały: mazura, polkę, oberka i kujawiaka. Obraz dopełniła wspaniała i barwna scenografia stworzoną przez panie Madej, Dębek, Bińkowską oraz Dąbrowską. Wykorzystano do niej elementy codziennej kultury ludowej np.: stroje,naczynia, sprzęty.

O niezwykle ważną oprawę techniczną zadbali panowie Srebrzyński i Gziut, a nad nagłośnieniem i oświetleniem czuwał pan Sobkowiak.
Tak znaczne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. Za pomoc w przygotowaniu przedstawienia pragniemy podziękować: grupie przyjaciół „Polonez grójecki” 50 plus, która sfinansowała wypożyczenie strojów; Dyrektorowi Brico Marche Marcinowi Stasiakowi; Dyrektorowi Firmy Erkar-Opakowania Edwardowi Celejewskiemu; firmie Europejskie Centrum Owocowe; osobom prywatnym, w tym rodzicom naszych uczniów za pomoc w przygotowaniu scenografii.

Jan Zamoyski powiedział: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie….Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli - Kierując się tymi słowami można powiedzieć, iż przedstawienie „Witaj ziemio ma grójecka..” było piękną lekcją lokalnego patriotyzmu.

Wyrazy uznania i podziękowania dla organizatorów oraz wszystkich przybyłych mieszkańców, śle burmistrz Dariusz Gwiazda: 

Z całego serca dziękuję grójczanom za wspólne i niezwykle radosne celebrowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ciągu ostatnich kilku dni, a w szczególności za obecność na wczorajszej części artystycznej w Hali Spartakus. Cieszę się, że tak licznie potrafiliśmy dać świadectwo naszego patriotyzmu. Podziękowania kieruję również do organizatorów tegorocznych obchodów. Spisaliście się na medal.

 

 

Małgorzata Bińkowska