piątek, 03 luty 2023
Nowy projekt dworca kolejki wąskotorowej

Projektant jest na etapie przygotowywania map całego terenu stacji kolejki wąskotorowej w Grójcu, który ma zostać rewitalizowany. Burmistrz zamierza pozyskać środki na ten cel z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bądź w ramach regionalnego programu operacyjnego z Unii Europejskiej.

W koncepcji projektanta jest przebudowa starej poczekalni dworca, piwnicy oraz części mieszkalnej. Wizja obejmuje również zabytkową obrotnicę i wieżę ciśnień. – Wieża ciśnień zostanie przekształcona w punkt obserwacyjny. Na obrotnicy umieścilibyśmy ekspozycję w postaci zabytkowego parowozu. To jedna z dwóch tego typu obrotnic, jakie zachowały się w Polsce. Chcielibyśmy również ogrodzić i zagospodarować ten teren do spotkań plenerowych, może mogłoby tam przyjeżdżać wesołe miasteczko. Wszystko będzie jeszcze przedmiotem dalszej dyskusji i analizy – wyjaśnia burmistrz Dariusz Gwiazda.

Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie 200 m kw. poczekalni dworca na restaurację bądź kawiarnię oraz salę widowiskową. Poddasze zostałoby przeznaczone na muzeum regionalne z otwartą przestrzenią. Druga część, która niegdyś była lokalami mieszkalnymi, ma zostać przekształcona w pracownie dydaktyczne.


Projekt, który będzie kosztował około 50 tysięcy złotych, ma zostać pokryty ze środków, jakie gmina otrzymała za zajęcie pasa kolejowego przez firmy zewnętrze w poprzednich latach. Z tego tytułu do budżetu gminy trafiło kiedyś około 180 tysięcy złotych.
– To, o czym mówimy, nie jest sprawą na dzisiaj. Trzeba się liczyć z tym, że może to potrwać 4 albo 5 lat. Musimy starać się o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub dotacje w ramach regionalnego programu operacyjnego w kolejnych latach – dodaje burmistrz