czwartek, 06 sierpień 2020
VI Niebieski Marsz dla Autyzmu (ZDJĘCIA)

W środę 03 kwietnia po raz szósty ulicami Grójca przeszedł Niebieski Marsz dla Autyzmu zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu pod przewodnim hasłem „Zaświecić się na niebiesko” .

Ponad dziesięć lat temu ONZ ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. I dlatego kwiecień, od 2008 roku jest miesiącem, w którym instytucje na całym świecie, niosące pomoc osobom z syndromem autyzmu, rozpowszechniają wiedzę oraz zwracają uwagę społeczeństw na dyskryminację i niezrozumienie z jakimi spotykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

DSC00247.JPG


Autyzm, to całościowe zaburzenie rozwoju. Pierwsze objawy autyzmu występują zazwyczaj przed 3 rokiem życia. Stopień autyzmu może być bardzo różny – od łagodnego do ciężkiego. Przejawia się najczęściej nieprawidłowościami w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju funkcjonalnej lub symbolicznej zabawy. W autyzmie mówi się o tym, że dziecko nie nawiązuje np. kontaktu wzrokowego z innymi osobami lub, że jest to kontakt bardzo krótkotrwały i ulotny.

DSC00051.JPG


Od sześciu lat, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi ASD, nasza szkoła organizuje „Niebieski Marsz dla Autyzmu”. W tym roku ulicami miasta przeszli wspólnie uczniowie ZSS w Grójcu wraz z rodzicami i nauczycielami, PSP nr 2 i 3 w Grójcu, Przedszkola nr 1, nr 2, nr 4, Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Córek Maryi, Niepubliczne Przedszkole,, Baśniowy Pałacyk”, wolontariusze z LO w Grójcu kl. Ib, uczniowie z ZSP w Grójcu. Po raz pierwszy dołączyli do nas uczniowie z Zespołu Szklono – Przedszkolnego w Nowej Wsi, SOSW w Nowym Mieście nad Pilicą, GOK w Grójcu, przedstawiciele służb mundurowych z I Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu i Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.

DSC00320.JPG


Ubrani w niebieskie koszulki, trzymając w rękach niebieskie flagi i balony, w eskorcie policji, ruszyliśmy ze szkolnego placu. Przy dźwiękach muzyki, nasz kolorowy korowód przeszedł ulicami miasta. Podczas marszu na przystankach przy GOK, Urzędzie Gminy i Miasta Grójec oraz przy Starostwie Powiatowym czekali na nas ubrani w niebieskie koszulki przedstawiciele tych instytucji. Na każdym przystanku odczytane zostały fragmenty pamiętników osób z autyzmem.

DSC00643.JPG


Naszą tradycją stało, że każdy „Niebieski Marsz” kończymy wypuszczaniem w niebo niebieskich balonów wypełnionych dobrymi myślami i życzeniami dla osób dotkniętych autyzmem. I tak też stało się w tym roku- dziesiątki balonów unosiły się nad Grójcem…
Tegoroczny marsz zakończył się piknikiem na placu ZSS. Były słodkości, soki, popcorn, owoce, a wszystko to dzięki sponsorom, którym bardzo serdecznie dziękujemy: BMB Sp. Zo.o Beata i Marek Bienkiewicz, Firma Balmax, Piekarnia Kazana, Ferrero, Tłocznia soków Gwiazda, Zakład Piekarsko Ciastkarski Dojutrek.

Szósty marsz za nami i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Tak więc spotykamy się za rok, w kwietniu.

Info ZSS,
Ewa Dziubińska