poniedziałek, 08 sierpień 2022
Areszt Śledczy w Grójcu pomaga ukraińskim uchodźcom

Regularnie od około miesiąca funkcjonariusze naszej jednostki wraz z grupą osadzonych pomagają ukraińskim uchodźcom, którzy tymczasowo przebywają w halach PTAK Warsaw EXPO w Nadarzynie.


Wiadomość o wojnie, którą rozpoczęła Rosja w dniu 24 lutego spadła jak grom z jasnego nieba na cały świat. W jednej chwili ludzie z Ukrainy, którzy dotychczas prowadzili normalne życie, pracowali, prowadzali dzieci do przedszkola, oddawali się swoim pasjom i zainteresowaniom, musieli w krótkim czasie cały swój dobytek spakować do jednej lub dwóch walizek i uciekać na zachód. W dużej mierze w nieznane. Bez perspektyw, bez wiedzy dokąd się udają i jak dużo czasu będą musieli tam spędzić. Większość tych uchodźców trafia do Polski i tu zostają do czasu zakończenia wojny, bądź traktują nasz kraj jako miejsce pośrednie, gdyż planują udać się do innych krajów zachodnich.


Wychodząc naprzeciw tym wydarzeniom, hale wystawiennicze PTAK Warsaw EXPO w Nadarzynie przekazały swoje hale do dyspozycji dla uchodźców. Jest to tymczasowe miejsce, w którym Ukraińcy mogą się przespać, zjeść ciepły posiłek, zregenerować się po długiej, często kilkunastodniowej podróży w mrozie i deszczu. Jednak by zorganizować powyższe potrzebna jest bezinteresowna pomoc wolontariuszy, ludzi dobrej woli, którzy chcą zaangażować swój czas, pieniądze i energię, by przygotować to miejsce pod kątem miejsc noclegowych, wyżywienia, a także pomocy psychologicznej.


Po powzięciu powyższej informacji w naszej jednostce zorganizowano zbiórkę pieniędzy, środków higieny osobistej, produktów żywnościowych z długą datą ważności, a także materiałów biurowych i piśmienniczych głównie dla ukraińskich dzieci, by zagospodarować im ten straszny czas. Zbiórka przeszła najśmielsze oczekiwania, funkcjonariusze i pracownicy jednostki chętnie zaangażowali się w tę pomoc i przynosili niezbędne dary. Należy również zaznaczyć, że wielu z nich poświęca swój wolny czas poza służbą, by oddawać się tej sprawie, organizować transporty i organizować zbiórkę na własną rękę w porozumieniu z lokalną społecznością.


Wśród ludzi, którzy czynie zaangażowali się w pomoc w halach PTAK Warsaw EXPO w Nadarzynie, są funkcjonariusze naszej jednostki i grupa osadzonych. Podczas prac w halach m.in. sortują ubrania pochodzące z darów, przygotowują kolejne miejsca noclegowe dla nowo przybyłych ludzi oraz biorą udział w rozpakowywaniu kolejnych transportów z darami.
Taka forma pomocy, bez wątpienia stanowi dla osadzonych walor resocjalizacyjny. Kształtują tym nawyk świadczenia pracy, podczas działań czują się potrzebni, z zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania oraz widać, że widok, jaki zastają na miejscu nie jest dla nich obojętny.ppor. Bartosz Muszyński