poniedziałek, 02 październik 2023
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę – 1 sierpnia, przy pomniku poświęconym poległym bohaterom walczącym o wyzwolenie narodowe i społeczne w latach 1939–1945, odbędą się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17:00 w Grójcu, podobnie jak w całym kraju, zawyją syreny, aby w ten sposób oddać cześć poległym bohaterom Powstania Warszawskiego. Następnie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem, a wieczorem o godzinie 20:00 kino plenerowe Grójeckiego Ośrodka Kultury wyświetli film pt. „Miasto 44”. Wstęp na seans jest bezpłatny

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, o tzw. godzinie „W”. Miało ono na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie było zaplanowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. (Fragment broszury „Powstańcy warszawscy”, wyd. IPN, seria „Patroni naszych ulic”).