środa, 21 październik 2020
Uroczystości odsłonięcia grobu i pamiątkowej tablicy Tadeusza Olszewskiego

W 76. rocznicę śmierci ostatniego przedwojennego burmistrza Tadeusza Olszewskiego, odbyły się uroczystości odsłonięcia grobu i pamiątkowej tablicy.

Obchody rozpoczęły się o 13:00 na "starym cmentarzu" przy ul. Mszczonowskiej, w miejscu spoczynku Tadeusza Olszewskiego. Wydarzenie zainaugurowała Monika Kozłowska (Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych), która rozpoczęła od uroczystego przemówienia. Następnie odśpiewano hymn narodowy, a potem głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Dariusz Gwiazda. W swoim przemówieniu przybliżył sylwetkę Tadeusza Olszewskiego i podziękował firmie Miet-Mar, państwu Święcickim, którzy zajęli się renowacją grobu oraz pamiątkową tablicą. 

 

Uroczystego poświęcenia grobu i tablicy dokonał proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Grójcu, ksiądz Zbigniew Stefaniak. Obchody zostały zorganizowane we współpracy z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej. Inicjatorem uroczystości jest burmistrz Dariusz Gwiazda, który będąc jeszcze radnym, zabiegał o należyte upamiętnienie Olszewskiego. W 2017 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Grójcu odrzucono jednak uchwałę o nadaniu ulicy jego imieniem i nazwiskiem. Radni zadecydowali wówczas, że ulica będzie nosiła nazwę "morelowa". 

W drugiej części uroczystości za pomocą słowa mówionego i śpiewanego przybliżono życiorys przedwojennego burmistrza. A dokonali tego: Mateusz Srebrzynski - nauczyciel PSP nr 2, Aleksandra Maliszewska, Dariusz Borkowski oraz Wiktor Sobkowiak - młodzi artyści związani z Grójeckim Ośrodkiem Kultury. Scenariusz uroczystości został przygotowany przez Monikę Kozłowską.

Kwiaty pod pomnikiem złożyły m. in. delegacje: Gminy i Miasta Grójec, na czele z burmistrzem Dariuszem Gwiazdą, z-cą Jarosławem Rupiewiczem  bratankiem Tadeusza Olszewskiego, profesorem Andrzejem Olszewskim oraz dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, Moniką Woźniak; Starostwa Powiatowego na czele z zastępcą starosty Jolantą Sitarek; Przewodniczącego Rady Miejskiej Karola Biedrzyckiego wraz z radnymi Małgorzatą Szymańczak oraz Arturem Szlisem; Teresą Bednarską reprezentującą Posła na Sejm RP Marka Suskiego, Prezesem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Grójec Pawłem Spławą Neymanem; Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej wraz z Wojskiem Obrony Terytorialnej; Komendy Powiatowej Policji Grójec, Z-cy Komendanta Państwowej Staży Pożarnej.   

Poniżej fotorelacja. Wkrótce więcej na ten temat.